Kategóriák
egészség

Munkára képes állapot – mit jelent ez?

A Munka Törvénykönyve kimondja, hogy a munkavállaló kizárólag biztonságos munkára alkalmazható, ami nem veszélyezteti az egészségi állapotát, tehát meg kell teremteni számára az ideális munkakörnyezetet. A munkavédelmi törvény szót ejt az egyéni védőfelszerelések használatáról, a rendszeres orvosi alkalmassági vizsgálatokról és felhívja a figyelmet a megfelelő ruházat viselésére, ami nem veszélyezteti az egészségünket, testi épségünket. Továbbá a dolgozónak tisztában kell lennie a feladatával kapcsolatos szakmai ismeretekkel, hogy a gyártógépeket is biztonságosan tudja kezelni.

A munkavállalónak kiváló fizikai és szellemi állapotban kell lennie a munkavégzés során, amit a munkaidő végéig köteles fent tartania. Ehhez nagyban hozzá tartozik, hogy mennyire kipihent, valamint az is, hogy nincsen-e alkohol vagy kábítószer hatása alatt. Kizárólag így lesz képes koncentrálni, és hatékonyan elvégezni feladatát. A munkához szükséges állapotot, viszont befolyásolja a munkakör is. Bizonyos munkák kockázatosabbak, több koncentrációt és figyelmet igényelnek, míg vannak könnyedebb, egyszerűbben elvégezhető munkakörök. A munkáltatónak is biztosítania kell az ideális körülményeket, fontos a biztonságos feltételek megteremtése és feladata még, hogy rendszeresen ellenőrizze az alkalmazottakat, hogy betartják-e az előírásokat.

A munkáltató kötelessége még, hogy egy adott munkanap folyamán elegendő pihenőidőt biztosítson. Ezen kívül a dolgozónak heti pihenőnap is jár. A szabályozás nem tiltja, hogy az egyén további munkát vállaljon, ezért vannak, akik a teljes munkaidejükön kívül még részmunkaidős állást is bevállalnak. Ilyenkor a munkavállalónak úgy célszerű beosztania a saját idejét, hogy a pihenés se maradjon el.

A dolgozónak és a munkáltatónak egyaránt érdeke, hogy elkerüljék a baleseteket, ezért elengedhetetlen a szabályok betartása. Gyakran történnek balesetek építkezéseken vagy vegyi üzemekben, de még egy irodai dolgozó sincs biztonságban, ezért mind a két fél felelőssége, hogy odafigyeljen a részletekre. A rendszeres fáradtság, stressz és az alkohol mind olyan tényező, ami által romlik a reakcióidő, az ítélőképesség, a memória, ezzel pedig nő a balesetek kialakulásának a valószínűsége.

Mit lehet tenni, hogy csökkenjen a balesetek kockázata?

Elengedhetetlen, hogy a munka- és tűzvédelmi oktatás megtartására sor kerüljön minden érintett személy számára. A vezetőségnek a dolga, hogy meggyőződjenek a munkaeszközök műszaki állapotáról, meghibásodás esetén azonnal jelezzük feléjük. A csúszásgátló lábbelikről sem szabad megfeledkezni, néhol még a kesztyű és a sisak viselése is kötelező.