Kategóriák
egészség

Milyen hatást gyakorol a munkahelyi stressz a munkára és a magánéletre?

A stresszes állapot rendkívül negatív hatással van az egészségünkre nézve, arról nem beszélve, hogy könnyen depresszióhoz vezet. A tartós stressz által a munkánkat sem leszünk képesek hatékonyan elvégezni, romlik a koncentrációs képességünk és a mindennapok során folyton nehézségekbe fogunk ütközni.

A magánéletünkben és a munkahelyünkön is kialakulhatnak olyan helyzetek, amelyek stresszes helyzeteket váltanak ki. Amennyiben rövid ideig tart ez az állapot, az nem jelent akkora veszélyt, ilyenkor kisebb a szervezetünk károsodásának az esélye. A munkáltatónak is kötelessége, hogy ne hagyja figyelmen kívül, ha valamelyik dolgozóját stressz éri, ugyanis meglehetősen romolhat a teljesítménye, ami az egész cég életére súlyos hatást gyakorol.

Hogyan csoportosítható a munkahelyi stressz?

Összesen kétféle munkahelyi stresszes állapotot különböztethetünk meg. Az egyik a fizikai, amikor a munkahelyi környezet nem megfelelő, például kényelmetlenek a székek, nem jó a helyiség szellőzése, nagy mértékű az irodai zaj vagy nem optimálisak a fényviszonyok. A másik típusú a pszichoszociális, ebbe a kategóriába pedig a szellemi, illetve lelki sérülések, problémák tehetőek. A szellemi leterheltség okozója sokszor az, ha rosszul alakították ki a munkastruktúrát, vagy a vezetőségnek túl nagyok az elvárásai, esetleg állandóan rettegünk a leépítésektől, de a legrosszabb, ha munkahelyi zaklatásnak vagyunk kitéve.

Milyen egészségügyi problémák jelentkezhetnek az állandó stressztől?

Amint már említettük, meglehetősen romlik a teljesítőképességünk, nem leszünk képesek az adott feladatra koncentrálni és könnyen feledékennyé válhatunk. Ezen kívül izomfeszülés, hízás, fogyás és álmatlanság is kialakulhat. A magatartásunk agresszív lehet, így ingerültebb hangnemben kommunikálhatunk a családtagjainkkal, barátainkkal, ami akár a párkapcsolatunk felbomlásához is vezethet. A munkahelyi stressz kockázatot jelent személyiségzavar szempontjából is, valamint a sokan lesznek áldozatai a magas vérnyomásnak, gyomorfekélynek vagy allergiás megbetegedésnek.

Mi lehet a megoldás a stressz ellen?

Szerencsére léteznek olyan megoldások, amelyekkel csökkenthető a stressz. Először is vizsgáljuk meg, hogy a munkahelyünkön milyen stresszfaktorok vannak, a következő lépés, hogy észrevételeinket jelezzük a vezetőség felé és ösztönözzük őket a változtatásokra. A munkahelyi zaklatások ellen azonnal lépjünk fel, ha pedig túl sok munka jut egy adott munkavállalóra, javasoljuk újabb emberek felvételét.

A stressztől minden bizonnyal lehetetlen teljes mértékben megszabadulni, ám igyekezni kell minél többet tenni ellene.