Kategóriák
egészség

Mi a szerepe az ultrahangos mosóknak és miként működnek?

Az ultrahangos tisztítás tekintetében nem oldószerekkel végezzük a tisztítást, hanem ultrahang segítségével. Az ultrahangos tisztítás a folyadékon keresztül továbbított, nagyfrekvenciás hanghullámok segítségével történik, amelyek a bemerített alkatrészek felületét tisztítják. Az energiát csapvízen keresztül közvetíti a rendszer, ultrahangos tisztítóval jellemzően finommechanikai alkatrészek, ékszerek, fogászati vagy sebészeti eszközök, illetve optikai lencsék felületét teszik makulátlanná. Óriási előnye ennek a tisztítási eljárásnak, hogy szinte bármilyen szennyeződés könnyedén eltávolítható úgy, hogy az érintett tárgy szerkezetét nem szükséges megbolygatni.

A vizes vagy szerves oldatban tehát nagy frekvenciájú hanghullámokat alkalmaz a készülék, mely teljes mértékben alkalmas a szennyeződések mechanikus eltávolítására a keményebb felületek esetében. A folyadékban kavitáció jön létre, amit az ultrahang vált ki, ilyenkor rengeteg buborék keletkezik. A buborékok elkezdik fellazítani mechanikusan a szennyeződéseket, de hatásukat még azokon a helyeken is kiválóan kifejtik, amelyek nehezen hozzáférhetőek.

A víz felületi feszültségét a szennyeződésnek megfelelően csökkentik, majd beállítják a víz hőfokát, a frekvenciát és végül a tisztítás időtartamot, ami lehet néhány perc vagy akár több óra is.

Mint már említettük, az ultrahangos tisztítás folyamatához nincs szükség oldószerre, de ahhoz, hogy a behatás időtartamát csökkentsük, célszerű olyan oldószert bevetnünk, ami elősegíti a nagyon apró buborékok kialakulását.

Kategóriák
egészség

Mit tegyünk, ha tüneteket tapasztalunk a bőrünkön

Az emberi bőr számos funkciót lát el a szerevetünk részeként. Egyfelől a védekezőképességünk meghatározó eleme, a védelem első sora a kártevőkkel, parazitákkal szemben, kórokozókkal szemben. De emellett a bőrön keresztül felszívódó anyagok, illetve a börszövetben, vagy annak közelében elhelyezkedő részek a bőrön keresztül kapják például a napsugárzást is, amelyet D-vitamin előállításra is felhasználunk. A bőrünkön keresztül párologtatunk, izzadunk a börfelszín alatt elhelyezkedő izzadságmirigyek által termelt verejtéket, és a bőrön keresztül képesek vagyunk oxigént felvenni, lélegezni (ennek mértéke természetesen messze elmarad a tüdőn keresztüli gázcserétől). Egyszóval nehéz lenne olyan dolgot említeni, ami valamilyen módon ne kapcsolódnak a bőrhöz.

Éppen emiatt a szoros összekötöttség miatt van az, hogy számos betegségnek van a bőrön tapasztalható tünete. Elszíneződés, foltok, hólyagok, viszkető, égő érzés, kiszáradt, esetleg kisebesedett bőr. És emiatt a komplex szerkezet miatt van az, hogy sokszor nem egyértelmű, hogy melyik tünetnek mi a valódi kiváltó oka. Nem biztos, hogy ugyanaz a jelenség két külön időpontban pont ugyanarra az elváltozásra vezet vissza.

Kihez fordulhatunk segítségért

Szerencsére egy egész orvostudományi ágazat alakult a bőrproblémák vizsgálatára és kezelésére: panaszainkkal keressünk fel egy bőrgyógyászt, aki az alap vizsgálaton felül továbbiakat is el tud rendelni, hatékonyan fel tudja tárni a problémák okát és időben elkezdődhessen a szakszerű kezelés.

A bőrgyógyászati magánrendelések a szűrővizsgálatokkal együtt hatékonyan veszik fel a versenyt a számtalan betegséggel. A várakozási idő rövid, a rendelők felszereltsége és az orvosok felkészültsége és pácienscentrikussága a kulcs a lehető legjobb ellátáshoz.

Kategóriák
egészség

Az ultrahangos vizsgálatok szerepe

Az ultrahang megbízható diagnosztikai eszköz, részletes képet ad a szervek állapotáról. Kiszűrhetőek a szervezetünkben található gyulladások, gócok, ciszták és daganatos elváltozások, így a vizsgálatnak a szűrések alkalmával is jelentős a szerepe. Tehát az ultrahang segítségével felderíthetőek azok az elváltozások, rejtett betegségek, amelyek még tüneteket nem produkálnak. Amennyiben egy betegség időben felfedezésre kerül, nagyobb esély van a gyógyulásra, illetve a kezelések is hatékonyabbak, valamint még idejében megkezdődhetnek. Amennyiben a vizsgálat arra utal, hogy valamilyen problémával áll szemben a páciens, valószínűleg további vizsgálatokra is szükség lesz a pontos diagnózis érdekében, amelyeket rövid időn belül le kell bonyolítani, hogy a kezelés a lehető leghamarabb kezdetét vehesse.

Az ultrahangos vizsgálat teljes mértékben biztonságos, ugyanis egyáltalán nem jár sugárterheléssel, és természetesen abszolút fájdalommentes. Tehát megbízható diagnosztikai eljárás, jellemzően ez az a vizsgálati módszer, amelyet a szakorvos elsőként elrendel.

Ultrahang Vizsgálat

Mi a vizsgálat menete?

A vizsgált testrészre egy zselés anyag kerül, ami azért fontos, hogy ne torzuljanak a kibocsájtott ultrahang hullámok, a vizsgálófejet pedig ezen a területen mozgatják. Az érintett szerv képe azonnal megjelenik a monitoron, a készített kép ki is nyomtatható. Az orvos bizonyos esetekben elrendelheti, hogy éhgyomorra kell érkezni, esetleg telt hólyaggal, erre általában akkor hívják fel a figyelmünket, amikor az időpontot egyeztetjük le. A VIP ultrahang vizsgálat korszerű, modern készülékekkel történik, exkluzív környezetben.

A legelterjedtebb a hasi és a kismedencei ultrahangos vizsgálat, ami a hasüregbe segít betekintést nyerni. Ekkor szemügyre veszik a májat, a lépet, az epehólyagot, a hasnyálmirigyet, a veséket, a húgyhólyagot, a méhet, a petefészkeket, a hasüregben található nagyobb ereket, illetve a nyirokcsomókat. Az ultrahanggal ellenőrizhető, hogy van-e epekő, vesekő, hasűri folyadék, gyenny, esetleg a szervek nem-e nagyobbodtak meg.

Ultrahang segítségével követik nyomon a magzat fejlődését is, de a felső, alsó végtagokon, nyak területén, emlő, hónalj környékén is végeznek vizsgálatokat.

Kategóriák
egészség

Milyen hatást gyakorol a munkahelyi stressz a munkára és a magánéletre?

A stresszes állapot rendkívül negatív hatással van az egészségünkre nézve, arról nem beszélve, hogy könnyen depresszióhoz vezet. A tartós stressz által a munkánkat sem leszünk képesek hatékonyan elvégezni, romlik a koncentrációs képességünk és a mindennapok során folyton nehézségekbe fogunk ütközni.

A magánéletünkben és a munkahelyünkön is kialakulhatnak olyan helyzetek, amelyek stresszes helyzeteket váltanak ki. Amennyiben rövid ideig tart ez az állapot, az nem jelent akkora veszélyt, ilyenkor kisebb a szervezetünk károsodásának az esélye. A munkáltatónak is kötelessége, hogy ne hagyja figyelmen kívül, ha valamelyik dolgozóját stressz éri, ugyanis meglehetősen romolhat a teljesítménye, ami az egész cég életére súlyos hatást gyakorol.

Hogyan csoportosítható a munkahelyi stressz?

Összesen kétféle munkahelyi stresszes állapotot különböztethetünk meg. Az egyik a fizikai, amikor a munkahelyi környezet nem megfelelő, például kényelmetlenek a székek, nem jó a helyiség szellőzése, nagy mértékű az irodai zaj vagy nem optimálisak a fényviszonyok. A másik típusú a pszichoszociális, ebbe a kategóriába pedig a szellemi, illetve lelki sérülések, problémák tehetőek. A szellemi leterheltség okozója sokszor az, ha rosszul alakították ki a munkastruktúrát, vagy a vezetőségnek túl nagyok az elvárásai, esetleg állandóan rettegünk a leépítésektől, de a legrosszabb, ha munkahelyi zaklatásnak vagyunk kitéve.

Milyen egészségügyi problémák jelentkezhetnek az állandó stressztől?

Amint már említettük, meglehetősen romlik a teljesítőképességünk, nem leszünk képesek az adott feladatra koncentrálni és könnyen feledékennyé válhatunk. Ezen kívül izomfeszülés, hízás, fogyás és álmatlanság is kialakulhat. A magatartásunk agresszív lehet, így ingerültebb hangnemben kommunikálhatunk a családtagjainkkal, barátainkkal, ami akár a párkapcsolatunk felbomlásához is vezethet. A munkahelyi stressz kockázatot jelent személyiségzavar szempontjából is, valamint a sokan lesznek áldozatai a magas vérnyomásnak, gyomorfekélynek vagy allergiás megbetegedésnek.

Mi lehet a megoldás a stressz ellen?

Szerencsére léteznek olyan megoldások, amelyekkel csökkenthető a stressz. Először is vizsgáljuk meg, hogy a munkahelyünkön milyen stresszfaktorok vannak, a következő lépés, hogy észrevételeinket jelezzük a vezetőség felé és ösztönözzük őket a változtatásokra. A munkahelyi zaklatások ellen azonnal lépjünk fel, ha pedig túl sok munka jut egy adott munkavállalóra, javasoljuk újabb emberek felvételét.

A stressztől minden bizonnyal lehetetlen teljes mértékben megszabadulni, ám igyekezni kell minél többet tenni ellene.

Kategóriák
egészség

Munkára képes állapot – mit jelent ez?

A Munka Törvénykönyve kimondja, hogy a munkavállaló kizárólag biztonságos munkára alkalmazható, ami nem veszélyezteti az egészségi állapotát, tehát meg kell teremteni számára az ideális munkakörnyezetet. A munkavédelmi törvény szót ejt az egyéni védőfelszerelések használatáról, a rendszeres orvosi alkalmassági vizsgálatokról és felhívja a figyelmet a megfelelő ruházat viselésére, ami nem veszélyezteti az egészségünket, testi épségünket. Továbbá a dolgozónak tisztában kell lennie a feladatával kapcsolatos szakmai ismeretekkel, hogy a gyártógépeket is biztonságosan tudja kezelni.

A munkavállalónak kiváló fizikai és szellemi állapotban kell lennie a munkavégzés során, amit a munkaidő végéig köteles fent tartania. Ehhez nagyban hozzá tartozik, hogy mennyire kipihent, valamint az is, hogy nincsen-e alkohol vagy kábítószer hatása alatt. Kizárólag így lesz képes koncentrálni, és hatékonyan elvégezni feladatát. A munkához szükséges állapotot, viszont befolyásolja a munkakör is. Bizonyos munkák kockázatosabbak, több koncentrációt és figyelmet igényelnek, míg vannak könnyedebb, egyszerűbben elvégezhető munkakörök. A munkáltatónak is biztosítania kell az ideális körülményeket, fontos a biztonságos feltételek megteremtése és feladata még, hogy rendszeresen ellenőrizze az alkalmazottakat, hogy betartják-e az előírásokat.

A munkáltató kötelessége még, hogy egy adott munkanap folyamán elegendő pihenőidőt biztosítson. Ezen kívül a dolgozónak heti pihenőnap is jár. A szabályozás nem tiltja, hogy az egyén további munkát vállaljon, ezért vannak, akik a teljes munkaidejükön kívül még részmunkaidős állást is bevállalnak. Ilyenkor a munkavállalónak úgy célszerű beosztania a saját idejét, hogy a pihenés se maradjon el.

A dolgozónak és a munkáltatónak egyaránt érdeke, hogy elkerüljék a baleseteket, ezért elengedhetetlen a szabályok betartása. Gyakran történnek balesetek építkezéseken vagy vegyi üzemekben, de még egy irodai dolgozó sincs biztonságban, ezért mind a két fél felelőssége, hogy odafigyeljen a részletekre. A rendszeres fáradtság, stressz és az alkohol mind olyan tényező, ami által romlik a reakcióidő, az ítélőképesség, a memória, ezzel pedig nő a balesetek kialakulásának a valószínűsége.

Mit lehet tenni, hogy csökkenjen a balesetek kockázata?

Elengedhetetlen, hogy a munka- és tűzvédelmi oktatás megtartására sor kerüljön minden érintett személy számára. A vezetőségnek a dolga, hogy meggyőződjenek a munkaeszközök műszaki állapotáról, meghibásodás esetén azonnal jelezzük feléjük. A csúszásgátló lábbelikről sem szabad megfeledkezni, néhol még a kesztyű és a sisak viselése is kötelező.

Kategóriák
egészség

Hogyan előzhetőek meg a munkahelyi balesetek?

A munkakörnyezetben rendkívül fontos nagy figyelmet szentelni a balesetek megelőzésére. Hazánkban a statisztikák sajnos azt mutatják, hogy gyakran történnek munkahelyi balesetek, amelyek sokszor súlyos sérülésekkel vagy tragikus végkimenettel, elhalálozással járnak.

A munkavédelmi törvény kimondja, hogy a munkáltatónak kötelessége megteremteni a biztonságos munkakörnyezetet a dolgozók számára és biztosítania kell a balesetmentes övezetet. A munkavállalónak is maradéktalanul be kell tartania az előírásokat, nem egyszer lehetett már hallani, hogy a tragédia vagy baleset a dolgozó hanyagsága miatt történt és elkerülhető lett volna, ha jobban odafigyel.

Elengedhetetlen, hogy a dolgozó jól ismerje azokat az eszközöket, amelyek szükségesek a munkájának az elvégzéséhez. Még az irodisták is veszélyben lehetnek, hiszen például egy iratmegsemmisítő is okozhat baleseteket, ha nem megfelelően használják. A komolyabb, bonyolultabb berendezések, gépek pedig még nagyobb odafigyelést igényelnek. Nem elegendő csak a fő funkciókat ismerni, tudni kell azt is, hogy egy meghibásodás esetén mi a teendő. Az üzemképes állapotot minden alkalommal célszerű leellenőrizni, a hibát pedig azonnal jelezni az illetékes személyeknek.

Amennyiben az adott munkakörhöz előírás a védőfelszerelés, okvetlen viseljük, hiába gondoljuk úgy, hogy a hétköznapi, civil ruha kényelmesebbnek bizonyul.

A közlekedési útvonalakra ne tegyünk olyan tárgyakat, amelyek elzárják az utat, egy ottfelejtett dobozban vagy vödörben bárki könnyen eleshet.

Igyekezzünk a munkanapot megelőző este elkerülni az alkohol fogyasztását, másnaposan a munkát se lehet hatékonyan elvégezni, ráadásul jelentős mértékben csökken a reakcióidőnk is, így nagyobb eséllyel bekövetkezhet a baj.

A monoton munkát végzőknek javasolt rendszeres időközönként szünetet tartaniuk, hogy ne csökkenjen a figyelmük, ezáltal javul a koncentrációs képességük és növelhető a teljesítményük.

Mi a szerepe a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatoknak?

Bizonyos munkahelyeken kötelező a dolgozóknak részt venniük foglalkozás-egészségügyi, üzemorvosi vizsgálatokon és a munkáltató felelőssége, hogy ezt biztosítsa, illetve igazolni is tudja. A vizsgálatokra rendszeres időközönként szükséges eljárni, a szakorvos pedig ellenőrzi a páciens egészségi állapotát és felméri, hogy képes-e a jövőben ellátni a feladatát. A foglalkozás-egészségügyi, üzemorvosi vizsgálat által megállapítható, hogy a munkakör nem-e veszélyes az érintett személy egészségére nézve. A szakorvos először alaposan kifaggatja a dolgozót, hogy van-e valamilyen panasza, alapbetegsége, majd ellenőrzi a vérnyomást, szív működését, látást, de elrendelhet egy részletesebb belgyógyászati kivizsgálást is. A munkavállalónak kötelező megjelennie az üzemorvosnál, ellenkező esetben nem folytathatja, vagy kezdheti meg munkáját.