A fényképezés az utóbbi években robbanásszerű fejlődésnek indult. Az első fényképezőgépek technológiája nem tette lehetővé, hogy gyorsan és sok képet készítsünk, pláne azt nem, hogy hamar megnézzük a sok elkattintott fotó eredményét, illetve utólag hatékonyan módosítsuk azokat. A digitális fényképezés ma már mindenhol ott van, telefonokban, tabletekben, profi fényképezőgépek egész armadája várja, hogy profi fotósok tulajdonába kerüljön.
Ugyan a képek tárolásának módja nagyon sokat változott, a fényképezők minősége és az általuk kínált funkicók száma és hasznossága is hihetetlen mértékben nőtt. Viszont van, ami sosem fog változni a fotózásnál: a fényt be kell juttatni a gépbe. Ennek eszköze pedig az objektív. Mint mindenből, objektívből is több típust lehet kapni, attól függően, hogy éppen milyen feladat ellátásához keresünk eszközt.
Milyen paraméterei vannak az objektíveknek
Fókusztávolság, a fókusz állításának módja
A fókusztávolság azt mutatja meg, hogy mekkora távolság van az objektív lencserendszere (pontosabban a fénytani köppontja) és annak fókuszpontja között. Ahhoz, hogy a készített kép éles legyen, a fényérzékelő lapkának a fókuszpontban kell lennie.
Megkülönböztetünk fix fókusztávolságú objektíveket, illetve állítható fókusztávolságú objektíveket. A variálhatóság szélesebb körű felhasználhatóságot tesz lehetővé, azonban bonyolultabb szerkezetre van szükség hozz és ez az objektív árában is meglátszik.
Látószög – mi kerül a képbe
Azt a szöget nevezzük látószögnek, ami alatt a kamerák a környezetüket látják. A különböző típusú felvételekhez más és más látószögű objektívre van szükség. Egy ingatlafotóhoz, egy focimeccs közvetítéséhez és egy tablókép készítéséhez is teljesen más céloknak kell megfelelnie a választott eszközöknek. A főbb objektív-fajták látószög szerint:
- teleobjektív (10-30 fok)
- normál (30-50 fok)
- széles látószögű (50-90 fok)
Írisz szerinti csoportosítás
- fix írisz
- manuális írisz
- DC auto-írisz
- video auto-irisz