Kategóriák
Divat Szolgálatás

Mitől lesz valaki profi fotós

Ha egy Twitter üzenetben kellene összefoglalni a választ a címben feltett kérdésre, akkor azt mondhatnánk, hogy kell szakmai ismeret, kreativitás és jó minőségű technika, hogy valaki profi fotóssá válhasson.

De ez így önmagában nyilván kevés, ezzel senki nem lenne kisegítve. Ezért az előző bekezdés egyes részeit taglaljuk a poszt további részeiben.

Elméleti tudás

A fényképezéshez elengedhetetlen ismernünk a fény és a fényképezőgép fizikai jellemzőit, működési elvét. Ha jobban megnézünk egy komolyabb fényképezőgépet, ezernyi beállítási lehetőséget láthatunk rajta – nem árt, ha tudjuk melyik micsoda, és hogyan kell változtatni annak függvényében, hogy mit, mikor és hol akarunk fotózni.

A fotózás alapfogalmai

  • Fehéregyensúly
  • Exponálás
  • Blende
  • Fényérték, fényérzékenység (ISO)
  • Zársebesség
  • Mélységélesség
  • Objektív
  • Fókusz
  • Színhőmérséklet
  • Képstabilizátor

Ezeket a fogalmakat nagyon jól leírták már az interneten, nincs értelme itt újra feltalálni a kereket. A fényképezésnek például itt egy jól összefoglalt leírását olvashatjuk.

Kreativitás

A stabil fizikai alapokon egy csomó, komplex, nem teljesen jól definiált réteg helyezkedik el, amik közül a legfelső az amit úgy hívunk: profi munka.

Itt jön elő az, hogy ki mennyire tehetséges, mennyire tapasztalt, és főként, hogy mennyire elszánt és dedikált a projektekhez. Az egyik legjobb példa a Magyarországon és nemzetközileg is ismert és elismert Máté Bence, aki természetfotóival számos díjat elnyert, munkásságához pedig a különböző fényképező odúk, bunkerek megépítése ugyanúgy hozzátartozott, mint az elkészült képekről biztonsági mentéseket készíteni.

A jó fotósok megtalálják a legjobb beállításokat, fényeket, pózokat, hagyatkoznak a tudásukra és a megérzéseinkre egyaránt. Tekintsük meg hogy csinálja Adry és Greg a fotózást Budapesten.

Technológia

Milyen fényképezőt válasszak? Nikon, Canon, esetleg valami mást? Minden szelfihez cserélhető objektíves időzítős önkioldós kamerára és profi megvilágításra van szükség? Mindig a célhoz válasszuk az eszközeinket. Ami az árakat illeti, bizony a profi technika ebben is különbözik a hobbifényképészekétől és jellemzően felfelé differál.

Ami mindenképpen jó hír, hogy az amatőr szinttől azokéig, akik ténylegesen ebből élnek meg, mindenki megtalálhatja azt amire szüksége van.

És ne feledjük el, hogy 2022-t írunk – kevés kép készül filterek és utómunkálatok nélkül, amihez a szoftvereket be kell szerezni. A legnépszerűbb pixelgrafikus szoftver talán még mindig a Photoshop, viszont el lehet kezdeni kicsiben is nyílt forráskódú, ingyenes testvérével, a GIMP-pel is.