A munkakörnyezetben rendkívül fontos nagy figyelmet szentelni a balesetek megelőzésére. Hazánkban a statisztikák sajnos azt mutatják, hogy gyakran történnek munkahelyi balesetek, amelyek sokszor súlyos sérülésekkel vagy tragikus végkimenettel, elhalálozással járnak.
A munkavédelmi törvény kimondja, hogy a munkáltatónak kötelessége megteremteni a biztonságos munkakörnyezetet a dolgozók számára és biztosítania kell a balesetmentes övezetet. A munkavállalónak is maradéktalanul be kell tartania az előírásokat, nem egyszer lehetett már hallani, hogy a tragédia vagy baleset a dolgozó hanyagsága miatt történt és elkerülhető lett volna, ha jobban odafigyel.
Elengedhetetlen, hogy a dolgozó jól ismerje azokat az eszközöket, amelyek szükségesek a munkájának az elvégzéséhez. Még az irodisták is veszélyben lehetnek, hiszen például egy iratmegsemmisítő is okozhat baleseteket, ha nem megfelelően használják. A komolyabb, bonyolultabb berendezések, gépek pedig még nagyobb odafigyelést igényelnek. Nem elegendő csak a fő funkciókat ismerni, tudni kell azt is, hogy egy meghibásodás esetén mi a teendő. Az üzemképes állapotot minden alkalommal célszerű leellenőrizni, a hibát pedig azonnal jelezni az illetékes személyeknek.
Amennyiben az adott munkakörhöz előírás a védőfelszerelés, okvetlen viseljük, hiába gondoljuk úgy, hogy a hétköznapi, civil ruha kényelmesebbnek bizonyul.
A közlekedési útvonalakra ne tegyünk olyan tárgyakat, amelyek elzárják az utat, egy ottfelejtett dobozban vagy vödörben bárki könnyen eleshet.
Igyekezzünk a munkanapot megelőző este elkerülni az alkohol fogyasztását, másnaposan a munkát se lehet hatékonyan elvégezni, ráadásul jelentős mértékben csökken a reakcióidőnk is, így nagyobb eséllyel bekövetkezhet a baj.
A monoton munkát végzőknek javasolt rendszeres időközönként szünetet tartaniuk, hogy ne csökkenjen a figyelmük, ezáltal javul a koncentrációs képességük és növelhető a teljesítményük.
Mi a szerepe a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatoknak?
Bizonyos munkahelyeken kötelező a dolgozóknak részt venniük foglalkozás-egészségügyi, üzemorvosi vizsgálatokon és a munkáltató felelőssége, hogy ezt biztosítsa, illetve igazolni is tudja. A vizsgálatokra rendszeres időközönként szükséges eljárni, a szakorvos pedig ellenőrzi a páciens egészségi állapotát és felméri, hogy képes-e a jövőben ellátni a feladatát. A foglalkozás-egészségügyi, üzemorvosi vizsgálat által megállapítható, hogy a munkakör nem-e veszélyes az érintett személy egészségére nézve. A szakorvos először alaposan kifaggatja a dolgozót, hogy van-e valamilyen panasza, alapbetegsége, majd ellenőrzi a vérnyomást, szív működését, látást, de elrendelhet egy részletesebb belgyógyászati kivizsgálást is. A munkavállalónak kötelező megjelennie az üzemorvosnál, ellenkező esetben nem folytathatja, vagy kezdheti meg munkáját.